fulltext

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Rekapitulace roku 2020 naší paní starostkou

Rekapitulace roku 2020 naší paní starostkouDatum konání:
6.1.2021
⚛️2020 
Dnes po mnoha letech bohužel nepůjdu prodávat punč ???? na silvestrovské setkání. Prohlížím diář ????a před očima mi běží události a chvíle končícího náročného a bláznivého roku. Co všechno přinesl první půlrok?
????Leden 2020 - podařilo se mi sehnat všechna povolení pro projekt Revitalizace zeleně sídliště ???? a 6.1.2020 podávám žádost o dotaci, proběhla první schůzka k plánované opravě silnice II/437 přes Přáslavice a Kocourovec, ucpaly se odpady na WC u Velkého sálu, technik stanovil první skicy, jak má vypadat hřiště ve školní zahradě, 1. zkouška na vystoupení starostů na plesu mikroregionu.
????Únor 2020 - plesy ????????- obecní i ten mikroregionu dopadly parádně!
Přijel na první společnou schůzku náš nový bezpečák - tuhle ani žádnou další jsem nezvládla bez růžové tabletky ????☹, do kuchyňky u rozhledny musíme přivést městkou vodu - hledáme kudy.
Začínáme měnit www stránky obce - díky Mončo! ???? Jedu do Prahy podat žádost o dotaci na školní hřiště na tělocvik.
????Březen 2020 -
roznášíme historicky první leták o naší škole doma i v širokém okolí a věříme, že k nám přijdou noví žáčci ????‍♀️????????.
na sobotu 7.3. mám nabitý diář - ráno od 9 je Den otevřených dveří ve školce a ve škole pro občany, budoucí školáčky i veřejnost, rychlý oběd doma a ve 14. hod pak výroční schůze našeho fotbalového klubu
FK Přáslavice
⚽️a od 15. hod otevírání zcela nového kulturního společenského domu u sousedů v Mrsklesích. Vezu tam autem i Františka z fotbalu, no kde by nás napadlo, že to jsou na dlouhou dobu poslední velké akce uvnitř.
Natáčím můj první rozhovor pro
Český rozhlas Olomouc
o rozhledně Božka
v neděli 8.3. jsme ještě stihli představení divadla z Bukovan, ale už s malými změnami kvůli Covidu. V úterý 10.3. byla oslava MDŽ pro naše seniorky a pak už jen zákazy, apely, příkazy, šoky, opatření, roušky, rukavice, desinfekce. ????????. Starostovna se změnila v přechodný sklad a distribuci roušek - nakupuji látky, gumičky a dobrovolnice švadlenky si odnášejí materiál a zpět přinášejí, co stihly ušít, holky z kanceláře balí a kolegové z technického roušky rozváží seniorům.
13.3. podáváme v pozdní pátečním odpoledni žádost o dotaci na modernizaci školy. Málokdo věřil, že ji dostaneme.
18. března odběr krve na transfuzce – poprvé s respirátorem narychlo vypůjčeným od kolegy z ČOV a všude přítomnou desinfekcí.
Premiéra Donaha! plánovaná na 20.3. v Moravském divadle už nám nebyla dopřána a bohužel nebyla doteď ☹️.
Místostarostka se snaží sehnat podpisy majitelů ve Vilkách, aby se mohl rekonstruovat chodník, jde to pomaleji, než bychom si přály.
????Duben 2020 - máme vysoutěženo dodavatele na nové veřejné osvětlení Za humny a ve Vilkách. Díky hasičkám
SDH Přáslavice
a fotbalistům jsou zasazeny nové stromky???????? do obecního lesa a kluci z JSDH rozvezli do všech domácností dezinfekci. Díky!
Velikonoce po dlouhých letech trávím bez návštěvy rodičů na Malé Hané doma v Přáslavicích.
Na sídlišti se buduje 5 ks nových parkovišť se 42 místy, kde se dešťová voda zasakuje do země a nestéká do kanalizace.
Soutěžíme firmy na rekonstrukci školy a renovujeme uvolněné byty na sídlišti.
Za humny mě překvapuje parta kopáčů na osvětlení, jen mi to dodavatel jaksi zapomněl sdělit, že přijedou dřív ????
Poprvé mne občané upozorňují na "okrasný plot" při výjezdu z obce.
????Květen 2020 - nové stojany veřejného osvětlení už se rýsují, opravujeme i vedení a staré lampy ve Vilkách. V kasárnách se
73. tankový prapor
podařilo repasovat tank u vstupní brány a já mám tu čest s bývalým technikem být při této slavnostní chvíli a snažím se porozumět řeči bývalého a současných tankistů - moc to nejde ????.
První makrela????letošního jara v areálu u
Hospůdka U Kozlíka
u rozhledny chutná skvěle, jak ráda vidím sousedy a známé????????! Život se snad vrací k normálu (bohužel jen na chvíli, jak teď už víme).
Prodloužený květnový víkend, konečně po několika měsících s kamarádkami a vínem - jen co si nalejeme první deci, z dálniční policie mi volají, že se zaběhly na našem katastru 2 kozy ???????? a ohrožují dopravu na dálnici, musím zjistit majitele nebo zajistit odchyt. Díky Fb a znalé kolegyňce nacházíme cca po 2 hodinách kolem 22 večer majitele koz a mohu si dát zaslouženou dvojku????.
Ve škole finišujeme s rekonstrukcí 2 tříd školky v přízemí - nové koberce, omítky, nábytek, dokud jsou děti doma. V červnu do nich uložíme všechny pomůcky a nábytek z vystěhovaného 1.patra. Na SSOK máme první schůzku s kolegy z Bystřice kvůli cyklostezce ????‍♂️????a možnému budoucímu podjezdu pod silnicí do Lipníka. Vysoutěžili jsme dodavatele na nové dětské hřiště u rozhledny. Je také vybudováno a opraveno bezpečné zábradlí na mostech v sušírně a u cyklostezky na Doloplazy. První venkovní akce po měsících doma - dětský den se vydařil!
????Červen 2020
Natáčím spot pro
TV Morava
o budoucím hřišti na tělocvik ⛹️????‍♂️.
Ulice Za humny se už pyšní novým osvětlením ????.
Připravujeme školu na rekonstrukci, stěhujeme, vyklízí všichni, kdo mohou.
Urguji ????po několikáté na Magistrátu dokumenty pro opravu chodníků ve Vilkách - podávali jsme na konci roku 2019, starosta z Daskabátu mě ujišťuje, že je na tom stejně, každý telefonát stejný důvod - byl Covid ☹️ .
Slavím kulatiny ????a melodie ze Slunce seno mně znějí v hlavě ještě dlouho - díky za pěvecko-herecké nastudování a zážitky přátelé – budeme mít na co vzpomínat ????????????!
Myslela jsem si, že naší vsi se násilné trestné činy snad vyhnou, bohužel opak je pravdou, násilí přímo v obecní bytovce! Přemýšlím, co se může odehrávat v hlavě některým osobám, s kterými člověk normálně ještě před týdnem seděl v hospodě a teď….. ☹️
Moje pedagogická premiéra - poprvé zkouším maturanty ????????.
Ve budově školy je stavba v plném proudu, kabely visí ze stropů i stěn. Odpojené jsou spotřebiče, světla, zásuvky i rozvaděče ????????????.
Odvážíme původní skluzavky a připravujeme plochy pro nové hřiště u rozhledny. Parádní zpráva z ministerstva financí – Obec Přáslavice obdrží dotaci na rekonstrukci školy ve výši 8,1 mil. Kč. Můžeme podepsat smlouvu ???? i na zbylé stavebni práce, zateplení a fasádu!
 
????Červenec 2020
přesně 1.7. přijela technika a začínáme novou éru dětského hřiště????‍♂️????‍♀️ u rozhledny. Přidáme ještě i moderní workoutový prvek.
Přijely Dušniky ❗️ - bujarý příjezd, super občerstvení ☕️????????, fotbal ⚽️, zábava....
Život se vrací k normálu, bohužel jen na chvíli ☹️????- plánujeme diskotéky, hody, akce, máme první setkání s projektantem ohledně areálu školní zahrady
kontrolní dny elektro ve škole, dozor je přísný - mění se některé zásuvky, postupy
24.7. - moje zatím nejdelší místní šetření ☹️, začali jsme s kolegyní ze stavebního úřadu v 9.00 ráno u státní silnice, přerušuje nás Česká inspekce životního prostředí, že v lokalitě Vilky II je prováděn nelegální závoz suti, provádí se zkušební sonda, sháním nářadí, pak zápis. Bohužel ten, kdo celou akci způsobil a má přijít podepsat protokol, přes všechny sliby odjel z obce. Náprava terénu nastala po několika urgencích až v listopadu. Končíme ve 14:45, z Bystřice volají s obavou, jestli kolegyně neměla nehodu...
Dodavatel na fasádu školy odstupuje před podpisem smlouvy ????, narychlo svolávám schůzi zastupitelstva, přece nezahodím vybojované peníze z dotace.
Hřiště u rozhledny už finišuje, děcka ????‍♂️⛹️‍♂️se pletou chlapům pod nohy a těší se.
Zasloužená dovolená - 3 rodinné dny na Pálavě.
????Srpen 2020
Ve škole malujeme ????, učebny už opět vypadají jako školní třídy, nová světla svítí, měníme podlahy a ředitelka se stěhuje ze svého prázdninového azylu z hasičky zpět do ředitelny.
13.8. ráno přijely poslankyně parlamentu Jana Krutáková Věra Kovářová,  jak to tady vedeme ????, odpoledne otevíráme slavnostně nové dětské hřiště, které stálo přes 1 mil. Kč a křtíme hasičské auto ???? pro JSDH SDH Přáslavice, přijeli se ukázat i borci z SDH Velká Bystřice a Velkého Újezda a Doloplaz. Pásku s námi stříhal i velitel 73. tankového praporu. Báječné odpoledne to bylo.
Vybíráme nového šéfa technických služeb a správce bytového hospodářství.
22.8.20 byly hody ☕️????????., přijel Martin Maxa, Bobule a večerní program se parádně vydařil.
Přebíráme novotou vonící interiér školy a podepisuji smlouvu na zateplení a fasádu. Elektrikáře střídají zedníci a montážníci ????
????Září 2020
se starostou Obce Svésedlice zahajujeme školní rok v opravené škole a všichni věříme, že se budou učit normálně celý rok, první ročník školní slavnosti, kde se loučíme s páťáky a pasujeme prvňáčky.
Nastupuje nová kolegyně na bytové s dokonalou znalostí sídliště.
Náš STAN zahajuje společně s Piráty kampaň na krajské volby, čeká nás hektický podzim.
Konečně vidím i kolegy starosty z celého regionu, předáváme si zkušenosti na kongresu IROP a zjišťujeme, jaké a zda vůbec budou dotace z Evropy ????????????od roku 2021.
Škola dostává ze zadní strany lešení a já vysvětluji v ČEZ, že musíme najít řešení, jak vedení NN umístěné na budově dát jinam. Napoprvé jsem nepochodila, ale já se nevzdávám...., díky kolegialitě to nakonec dobře dopadlo.
Výjezdní porada mikroregionu na Strážnicko byla úžasná - vyšlo počasí ????, výborné víno????....
A další premiéra ????- oddávám za pomoci Hanky krásný přáslavický pár ????Anetu a Jiřího, výborné počasí, idylická atmosféra...
řeším "jezírko", které se objevilo naproti rybníku v Druntlíku konečně se nám podařilo získat stavební povolení na rekonstrukci chodníků ve Vilkách, podáváme žádost o dotaci...
Přijíždí dělníci a technika na pozemek vedle školky na sídlišti, začíná práce na rozšíření a výstavbě zahrady v přírodním stylu.
Kolegyně Jarka chystá svoje poslední volby, tentokrát krajské, nově s rouškami, dezinfekcí atd...
????Říjen 2020
Voda v místní části Kocourovec - jak bolavá rána se znovu otevírá toto téma, zastupitelé schvalují záměr a podpis smlouvy ????na projekt prodloužení vodovodu z Přáslavic.
Odložené vítání nových občánků ???? má rychlý průběh poplatný nařízením s 2. vlnou pandemie - přijde rodinka, vyfotit, podpis, nashledanou. Jak ráda bych uváděla slavnostní chvíle....
To ještě netuším, že i úřad navštíví Covid ????s plnou silou, více jak polovina pracovníků postupně ulehá. Zajistit i jen 10 úředních hodin v týdnu je složité☹️, povolávám záchranu z mateřské a osamocena v kancelářích se snažím zajistit základní chod úřadu - učím se hlásit, rozvézt svačinky a obědy, dezinfikujeme prostory. V krizi jsme se semkli a všechno zvládli ????.
Poslední říjnový máme nového hejtmana, kterému fandím a podporuji ho. ????
????Listopad 2020
Je nás málo, úsporný režim pokračuje. Práce na zateplení školy postoupily, ze dvora už je skoro hotovo.
Den veteránů uctíváme v komorní atmosféře s několika vojáky bez veřejnosti.
Vybíráme pomalu ????vánoční stromek a vysazujeme (bohužel bez veřejnosti) javory, lípy, buky, divoké třešně, modříny do obecního lesa ????.
Procházím s dendrologem sídliště, určuje se, které stromy???? jsou poškozené a je třeba je skácet. Na jaře je snad díky dotacím nahradíme novou výsadbou.
Připravuji rozpočet ????????na rok 2021, jde to těžko, když vůbec nevím, kolik peněz nám stát pošle a plánů je hodně....... Nebudeme riskovat, navrhujeme se zastupiteli vyrovnané příjmy i výdaje.
Vybíráme novou pracovnici na úřad a s kolegyňkou Pavlou poprvé společně na olomoucké transfúzce darujeme????.
Stromek je rozsvícený ????a vychází poslední letošní obecní zpravodaj.
????Prosinec 2020
Hotovo! podařilo se a přebíráme školu ????zářící svou fasádou do dáli. Teď ještě s ministerstvem vyřídit vše papírově, i to se postupně daří a před vánoci je 8,1 mil. Kč na účtu. Ufffff .
Pořizujeme ekologické obecní auto ????, probíhá nultý ročník charitativní akce Přáslavická krabice od bot ????.
Projednáváme studii budoucí školní zahrady - ještě se k ní musí vyjádřit p. učitelky, hygiena i stavební úřad se kladně vyjadřují k rekonstrukci sociálek ???? v suterénu školy, o prázdninách se do toho můžeme pustit.
Máme vysoutěženého dodavatele na chodníky Vilky I + Vilky II. a v březnu 2021 začneme stavět.
Bohužel musíme zrušit ❌ všechny plánované akce, ale doba je taková ☹️???? .
Zahajujeme s kamarádkou Olčou tradici úterních procházek po obci se zastávkou ve vinotéce ????.
Kolem Vánoc jako tradičně řeším odvoz ????plastů a papíru a taky rodinná pohoda a odpočinek.
Byl to zvláštní rok, plný nařízení a omezení????, ale přesto se plno věcí podařilo dotáhnout do konce a jiné začít.
Přeju všem hlavně pevné zdraví a neochvějnou víru, že se přes krizi přeneseme ❗️a budeme se moci zase svobodně setkávat. ????????