Drobečková navigace

Úvod > Spolky a organizace > Sbor dobrovolných hasičů

Sbor dobrovolných hasičů Přáslavice

Sbor dobrovolných hasičů Přáslavice

logo

Olomoucký kraj spolufinancuje akce a záměry JSDH Přáslavice.

Děkujeme.

Více fotek viz  Fotogalerie z akcí nebo ve Fotogalerii hasičů

 Poděkování - okresní kolo v požárním sportu dne 26.5.2013

Požáry a historie Sboru dobrovolných hasičů

Slaměné střechy, primitivní hasicí technika či v případě Přáslavic nedostatek vody znamenaly, zejména za horkých dnů, že stačila malá neopatrnost, třeba při obvyklé práci, jakou bylo škvaření sádla a pak od jedné hořící střechy chytly nejen sousední, ale často desítky domů. Teprve změnou krytiny - přestala se používat sláma a později vznikem Sboru dobrovolných hasičů začalo ubývat požárů v rozsahu doloženém ještě ve století devatenáctém.

V roce 1825, 14 dní po Velikonocích, vyhořelo kolem padesáti domů. "Zapálil jeden mladý chasník, syn nějakého Jona". Bylo to v poledne a protože bylo veliké sucho, nebylo čím oheň uhasit. O dva roky později, 6. dubna, zapálil obec pekař Shromáždil, domkař. Uhořeli pětiletý František Ilgner z čísla 24, dále dvouletý Jan Kalčík z čísla 9 a Kateřina Kvíčalová z čísla 9 - měla 89 let. Také mnoho dobytka uhořelo. Oheň vznikl ve tři hodiny odpoledne a vyhořelo 71 domů. Pohořelí dostávali pomoc z okolí, dokonce až ze Slavonína darovali přáslavickým pohořelým 161 zlatých 30 krejcarů. V roce 1828, skoro přesně po roce, 7. dubna, Přáslavice znovu vyhořely a " zapálila dcera Jana Richtera o čtyřech hodinách odpoledne. Zapálila při smažení si vajec. Shořelo něco míň než předešlého roku".

Z většiny zápisů není vždy není vždy jasné, zda termín "zapálil" označuje žháře a nebo jen nositele nešťastné náhody. Celkem od roku 1790 do roku 1830 byly Přáslavice postiženy sedmi požáry.

V roce 1892 byl založen v Přáslavicích Sbor dobrovolných hasičů a měl 24 zakládajících členů. Vedle cvičení či požárních zásahů v obci a okolí se věnoval i společenské činnosti, mimo jiné i proto, že tak získával prostředky na svou činnost.

Například z plesu v roce 1932 1 044 Kč. Dne 22. srpna 1909 uspořádal v zahradě u Josefa Hrabala výlet, na kterém Sdružení venkovské omladiny uvedlo Velehradskou píseň.Pravidelné a úspěšné bývaly hasičské plesy.

Hasičská skladiště, zbrojnici, postavil v roce 1911 Alois Koš jako zděný objekt na místě dřevěné boudy, kde stával obecní kočár. Do dnešní podoby bylo skladiště přestavěné začátkem padesátých let 20.století.

V roce 1930 byl starostou sboru Josef Runták, náčelníkem Stanislav Zapletal a sbor měl 74 členů, z toho 5 čestných a 28 přispívajících. V roce 1932 na oslavu 40. výročí založení Sboru sehrála Jednota divadelních ochotníků hru Utrpením ke štěstí.

Požáry v té době již nebývaly tak časté, dolež je v roce 1935 na čísle 76 a 77 a přijelo mimo místních hasičů i šest sborů z okolí. Rok na to vznikl požár ve stodole v čísle 27, další požár je zmiňován až v roce 1970.

V roce 1976 se na hřišti v Přáslavicích konala soutěž požárních družstev o putovní pohár Místního národního výboru Přáslavice - Svésedlice, která překonávala běžné dobové okrkové soutěže patřící k činnosti Sboru.

Zúčastnilo se jí 19 družstev ze Severomoravského a Jihomoravského kraje a jedno družstvo přijelo ze Slovenska. Soutěž vyhrálo požární družstvo z Přáslavic. Putovní pohár a diplomy předával zúčastněným předseda MNV Bedřich Kovařík a tajemník Břetislav Frélich. Předání se dále zúčastnili předseda místního požárního sboru Antonín Langer. Prvního ročníku soutěže požárních družstev se zúčastnila tato družstva: Přáslavice, Světlá Hora, Velká Bystřice, Vacanovice, Rataje, Doloplazy, Veselí nad Moravou, Čechovice, Mariánské Údolí, Svésedlice, Púchov, Daskabát, Troubky nad Bečvou, Kunovice, Holice, Velký Újezd, Opatovice u Hranic, Bruntál a Hněvotín. Mimořádně úspěšné, a to i v celostátních soutěžích, bylo mužstvo žen.

Na tradici navázal v roce 2001 první ročník požární soutěže o putovní pohár starosty obce Přáslavice.

S dalším ročníkem spojili přáslavičtí hasiči oslavy 110. výročí založení Sboru a předání  ocenění zasloužilým hasičům, odpoledne pak byla na zahradě obecního úřadu uspořádána lidová veselice.

Ve dnech 14. a 15. června 2003 desetičlenná skupina přáslavických občanů byla osobními automobily na návštěvě Přáslavic u Pacova na okrese Pelhřimov.

Přáslavice u Pacova je malá vesnice na okrese Pelhřimov, má 66 obyvatel, tři rybníky, je zde hasičská zbrojnice, velký kravín, obecní úřad, obchod a hostinec. Jeden rybník je využíván jako koupaliště. Naše občany tam přijal starosta Přáslavic u Pacova a celý pobyt probíhal ve velmi přátelské pohodě. Od tohoto roku se každoročně přáslavičtí hasiči navštěvují, střídavě v obou obcích s tím, že jihočeští se účastí vždy soutěže O pohár starosty obce Přáslavic.

fulltext

5. 4. Miroslava

Zítra: Vendula

Vydávání výpisů z informačního systému CZECHPOINT

Na Obecním úřadě v Přáslavicích si můžete požádat o výpis z:

  • rejstříku trestů
  • obchodního rejstříku
  • živnostenského rejstříku
  • katastru nemovitostí
  • bodového hodnocení řidiče
  • ze seznamu kvalifikovaných dodavatelů
  • insolvenčního rejstříku.

Všechny výpisy se vydávají na počkání.

http://www.czechpoint.cz/web/

DOTACE

logo.png

Na realizaci akce - pořízení dopravního automobilu pro JSDH Přáslavice se finančně podílel Olomoucký kraj.

Na realizaci akce - pořízení ochranných prostředků pro JSDH Přáslavice se finančně podílel Olomoucký kraj. 

Na realizaci akce Cyklostezka Přáslavice - Doloplazy finančně přispěl Olomoucký kraj.

www.rr-strednimorava.cz

Víceúčelové centrum obce Přáslavice

Cyklostezka Přáslavice - Daskabát - Velký Újezd

Rozhledna Přáslavice

Centrum obce - odpočívková zóna Přáslavice

Svažíme bioodpad z obce Přáslavice

Státní fond životního prostředí ČR

www.sfzp.cz

MAS Bystřička

http://www.masbystricka.cz/

 

Návštěvnost stránek

491188
paticka